"NATO, canileri koruyan bir kurum"

  Rusya'nın NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Dimitriy Ragozin, NATO Konseyi kararlarını değerlendirirken, Moskova'nın "canileri koruyan bir kurum" ile işbirliği yapamayacağını söyledi. Brüksel'de, İttifak üyesi 26 ülkenin dışişleri bakanların ı bir araya getiren olağanüstü NATO Konseyi toplantısının ardından basına konuşan Ragozin, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'yi hedef alarak, "Eğer NATO canilerle işbirliği yapmak istiyorsa, bunu engelleyemeyiz, ama canilerle çalışan bir kurumla işbirliği de yapmayız" dedi.
NATO Konseyinin kararını alaylı ifadelerle değerlendiren büyükelç i, "Şimdi açıkça görülüyor ki bugüne kadar yapılan açıklamalar, suçlamalar sadece blöftü. Dağ fare doğurdu" diye konuştu.
Ragozin, NATO'nun Rusya-Gürcistan çatışmasında arabuluculuk rolünde tamamen başarısız olduğunu ileri sürerken, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve AB ile işbirliğine hazır olduklarını söyledi.
Büyükelçi Ragozin, dün yaptığı bir açıklamada da, "Mihail Saakaşvili'nin bir melek olduğunun söylendiğini duymak istemediklerini" ifade ederek, Gürcistan Devlet Başkanını Hitler, Musolini, Saddam Hüseyin ve Stalin gibi isimlerle mukayese etmişti.